سبک شخصی در پروژهٔ عکس مستند

جزییات

سبک شخصی در پروژهٔ عکس مستند

قیمت عادی: 5.400.000 ریال

-2%

قیمت ویژه: 5.280.000 ریال

لیست انتظار
  • مدرس: محسن راستانی
  • سبک شخصی در پروژهٔ عکس مستند ۱ روز در هفته در ۸ جلسه، هر جلسه به مدت ۲ ساعت برگزار می شود

شرح

آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای کلاس حضوری « سبک شخصی در پروژۀ عکس مستند» را برگزار می‌کند. علاقه مندان می‌توانند با مطالعه دقیق اطلاعات زیر با تکمیل فرم و پرداخت شهریه ثبت نام کنند. 

رسیدن به عکس‌های «خود» آرزوی هر عکاس جدی و پیگیر است. این مهم میسر نمی‌شود جز آن‌که ما جهان را از منظر شخصی خود ببینیم و به دیگران نشان بدهیم. سبک شخصی یک ژست روشن‌فکرمآبانه نیست، بلکه یک درایت مسلط بر مواردی چون کارایی ابزار، انتخاب زاویهٔ دید، درک و مطالعهٔ فضای پیش رو و داشتن یک نقد و ایدهٔ متفاوت در همان چیزی است که همگی ما با چشمانمان مشاهده می‌کنیم، اما در عکس‌های یک عکاس مؤلف که صاحب سبکی شخصی است آن را متفاوت و بلکه حیرت‌انگیز می‌بینیم. ما با سبک شخصی از تکرار و مشابه بودن با دیگران فاصله می‌گیریم و نگاه متفاوتی را به مخاطبان پیشنهاد می‌کنیم و در پی آن درک تازه‌ای نسبت به جهان اطراف در ذهن افراد شکل می‌دهیم.

ما باید به عکس‌های خود برسیم. این مسیر آسانی نیست، اما می‌توان برخی از قواعدش را که در خودآگاه ما کسب می‌شود از طریق مطالعهٔ نمونه‌های آن در کار بزرگان مؤلف عکاسی جهان کشف و جست‌وجو کنیم.

آموزه‌های ما در این واحد درسی اشاره به همین لذت و خرسندی در رسیدن به عکس‌های خود دارد که گاهی از ناخودآگاه ما پدید می‌آیند. آن‌گاه که در عکاسی خودمان باشیم و از رسیدن به عکس‌های متفاوت لذت ببریم.

خلاصه اهداف و مطالب ارائه شده در کلاس «سبک شخصی در پروژهٔ عکس مستند»:

- آشنایی با نمادشناسی مفهومی در زبان عکس‌ها و به‌کارگیری آن‌ها در جهت القای ایده و حس عکاس
- مراتب و شرایط دید عکاسانه در اجرای یک پروژهٔ مستند
- رفتارشناسی قواعد یک مجموعهٔ عکس در قالب گزارش، مقاله، و داستان تصویری
- آشنایی با ادبیات نوشتاری متن برای یک پروژهٔ مستند
- ارکان رسیدن به سبک شخصی در اجرای یک پروژهٔ مستند
- مرور و تحلیل چند مجموعه عکس و پروژهٔ مستند
- اجرا و هدایت یک مجموعه عکس در طول‌ترم از سوی هنرجویان


درباره محسن راستانی

محسن راستانی

 


محسن راستانی از عکاسان مستند اجتماعی نسل بعد از انقلاب است، وی از اولین فارغ‌التحصیلان دوره رشته عکاسی در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است.

ایشان فعالیت حرفه‌ای خود را با شروع جنگ و تهاجم ارتش عراق به خاک زادگاهش و اشغال آن آغاز کرد و در سال ۱۳۵۹ با ورود به خبرگزاری جمهوری اسلامی حرفه خود را در این رشته به‌عنوان یک فتوژورنالیست تثبیت کرد.

وی از اولین فعالان و پایه‌گذاران نهادهای عکاسی بعد از انقلاب است و حضور مؤثری در شکل‌دهی یک پروژه مستقل با عنوان خانواده ایرانی در دو دهه اخیر در عکاسی ایران داشته است.

از طرفی مجموعه عکس‌های تأثیر گذار او از جنگ بوسنی و هرزگوین در کتابی به نام زمان سخت منتشر شد که برای دومین بار در سال ۲۰۱۴ تجدید چاپ شد، آثار وی در دو سالانه ونیز، موزه مدرن پاریس، موزه هنرهای معاصر مکسی رم، گالری فرانسیس بوکس آمستردام هلند و فستیوال بین‌المللی آرل فرانسه ارائه‌شده است.

راستانی در طی این سال‌ها در کنار انجام پروژه خود مستندسازی را هم تجربه کرده و تولیداتی را هم برای تلویزیون ایران و بخش خصوصی تهیه‌کرده، وی هم‌اکنون به‌عنوان مدرس عکاسی در دانشکده‌های هنر به تدریس می‌پردازد.

عکس: محسن راستانی

عکس: محسن راستانی

تصاویر بیشتر

  • عکس: محسن راستانی